Long Island Girls' Basketball

Home | AAU | Advertisement | Camps Page| College Commitments | HS Scores | League Standings |Hoops Talk | Gold Star Dozen | Class of 2010| Top Seniors | Top Juniors | Top Sophomores |Top Freshmen | Trainers | College Teams| Suffolk Schedules | Nassau Schedules | Catholic Schedule | Gold Star Dozen Results | Recap and Player Spotlight Archive Page | 

Nassau County Weekly Schedule

Girls Basketball - Class AA

 

FIRST ROUND

QUARTER FINALS

SEMI FINALS

FINALS

Saturday

Tuesday

Saturday

Saturday

Feb. 13, 2016

Feb. 16, 2016

Feb. 20, 2016

February 27, 2016

 

1 - Baldwin 73

 

8 - Calhoun 47

at Higher Seed

 1 - Baldwin 61

 

Time 7:00 p.m.

 

at Higher Seed

8 - Calhoun 21

 

12:00 Noon p.m.

 

9 - Oceanside 46

C.W. Post

 1 - Baldwin 57

5:00 p.m.

 

4 - MacArthur 49

 

 

 

 

 

5 - Syosset 55

at Higher Seed

5 - Syosset 37

 

 

6:00 p.m.

 

 

at Higher Seed

5 - Syosset 58

 

12:00 Noon TBA

 

 

12 - East Meadow 38

 

Adelphi

 1 - Baldwin

5:30 p.m.

CLASS AA CHAMPS

 

3 - Mepham 51

 

 

 

6 - Farmingdale 43

at Higher Seed

 6 - Farmingdale 37 

 

 

Time 6:00 p.m.

 

 

at Higher Seed

 6 - Farmingdale 52

 

 

Time 2:00 p.m.

 

 

11 - Port Washington 32

C.W. Post

 2 - Massapequa 37

7:00 p.m.

 

2 - Massapequa 60

 

 

 

 

7 - Hicksville 75

at Higher Seed

2 - Massapequa 41

 

 

Time 6:00 p.m.

 

at Higher Seed

7 - Hicksville 28 

Time 1:00 p.m.

10 - Great Neck South 57

 

 Girls Basketball - Class A

 

FIRST ROUND

QUARTER FINALS

SEMI FINALS

FINALS

Friday

Wednesday

Sunday

Saturday

Feb. 12, 2016

Feb. 17, 2016

Feb. 21, 2016

February 27, 2016

1 - Elmont 46

 

 

 


at Higher Seed

 1 - Elmont 58


Time 4:30 p.m.

 

 

OUTBRACKET

16 - Glen Cove 29

 

 

Roosevelt @ Locust Valley - Feb 11 @ 5:00 pm.

 

 

at Higher Seed

  1 - Elmont 34

 

8 - Lynbrook 41

Time TBA

 

 

 

 

 

 

 

at Higher Seed

 8 - Lynbrook 47

Time 4:30 p.m.

 

9 - Wantagh 33

 

C.W. Post

 1 - Elmont 49

 

4 - South Side 51

12:00 p.m.

 

 

 

 

5 - Garden City 27

 

 

 

at Higher Seed

 13 - Manhasset 30

 

 

Time 6:00 p.m.

 

 

 

13 - Manhasset 54

 

 

 

 

at Higher Seed

 

5 - Garden City 31

Time TBA

 

 

 

 

 

 

 

 

at Higher Seed

 5 - Garden City 37

 

Time 7:00 p.m.

 

12 - Seaford 16

 

2 - Floral Park 73

Adelphi

 2 - Floral Park 

 

3:30 p.m.

CLASS A CHAMPS

at Higher Seed

 2 - Floral Park 76

Time 4:30 p.m.

 

 

15 - Roosevelt 26

 

 

 

 

at Higher Seed

 2 - Floral Park 69

 

7 - Island Trees 67

Time TBA

 

 

 

 

 

 

 

at Higher Seed

 7 - Island Trees 64

 

 

 

Time 6:00 p.m.

 

 

 

10 - Plainedge 55

 

 

 

C.W. Post

 2 - Floral Park 60

 

3 - North Shore 60

2:00 p.m.

 

 

 

 

 

 

at Higher Seed

 3 - North Shore 60

 

Time 4:30

 

 

 

 

14 - Sewanhaka 47

 

 

at Higher Seed

3 - North Shore 62

 

6 - Cold Spring Harbor 50

Time TBA

 

 

 

 

 

at Higher Seed

 6 - Cold Spring Harbor 44

Time 5:00 p.m.

 

11 - Division 47

 

 

 

Girls Basketball - Class B

 

SEMI FINALS

FINALS

Saturday

Thursday

Feb. 14, 2016

Feb. 18, 2016

 

1 - Carle Place

 

 

 

1 - Carle Place 52

 

 

4 - BYE

 

 

LIU  Post

1 - Carle Place

3 - Oyster Bay 47

10:00 a.m.

CLASS B CHAMPIONS

 

 

 

LIU  Post

3 - Oyster Bay 48

 

 2:00 p.m.

 

3 - Wheatley 44